Во 2016 од насилна смрт починале 497 лица

Според Државниот завод за статистика, минатата година од насилна смрт починале 497 лица, што е 3,1% помалку во однос на

Прочитај повеќе

Шест години од смртта на Мартин Нешковски

Денес се навршуваат шест години од почетокот на граѓанските протести против полициската бруталност, коишто започнаа по смртта на Мартин Нешковски.

Прочитај повеќе

Тројца тинејџери обвинети за убиство на дете

Тројца тинејџери од Мисисипи се уапсени откако шестгодишно момче е пронајдено мртво во украдениот автомобил на неговата мајка. Шестгодишниот Кингстон

Прочитај повеќе

Убиство и самоубиство во Сан Бернардино

Осумгодишен ученик и учителка се убиени во основно училиште во Сан Бернардино. По нападот, убиецот се самоубил. Напаѓачот бил сопругот

Прочитај повеќе

Чарлс Менсон итно хоспитализиран

Осудуваниот убиец Чарлс Менсон бил пренесен од затворот каде служи доживотна робија во болница, поради уште непознати причини, пренесуваат светските

Прочитај повеќе