Рецепт на денот: јагода чизкејк макаронси

Макаронси се едни од најпопуларните колачиња во последно време. Тие се француски колачиња, кои наликуваат на мини сендвичиња и најчесто

Прочитај повеќе

Манчестер нова жртва на терористички напад!

Нова мета на цел на терористите, овој пат во Манчестер Експлозиите кои одекнаа за време на концертот на Аријана Гранде

Прочитај повеќе

Eксплозија на концерт на Аријана Гранде!

Силно обезбедување во Манчестер, откако се слушнала силна експлозија на концерт на Аријана Гранде На концертот во Манчестер на позната

Прочитај повеќе

„Чернобилска молитва“ – вечно актуелна хроника од нобеловката Светлана Алексиевич

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство го најавува објавувањето на книгата „Чернобилска молитва“ од белоруската нобеловка Светлана Алексиевич.

Прочитај повеќе

СЈО отвори три нови финансиски истраги

Специјалното јавно обвинителство отвори три нови истраги коишто ги носат називите „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“. Обвинителката Катица Јанева побара продолжување

Прочитај повеќе

„Спас за Валандово“ организира Фестивал на локална храна и локален развој

Манифестацијата ќе се одржи на 28 мај и на истата ќе бидат изложени локални производи и нивни преработки. Се работи

Прочитај повеќе

Медицинско откритие: за прв пат се одгледани крвни матични клетки во лабораторија

Крвните матични клетки, кои ги произведува нашиот организам, за прв пат се создадени во лабораторија. Ова медицинско откритие, еден ден би можело

Прочитај повеќе

Тројца тинејџери обвинети за убиство на дете

Тројца тинејџери од Мисисипи се уапсени откако шестгодишно момче е пронајдено мртво во украдениот автомобил на неговата мајка. Шестгодишниот Кингстон

Прочитај повеќе

Марин Ле Пен не признава пораз

Лидерката на десничарската Национален фронт, Марин Ле Пен, најавила дека нејзината партија ќе биде најголема опозициска сила во Франција. Откако

Прочитај повеќе