Франција со победа го отвора светското првенство во ракомет

Домаќинот Франција пред повеќе од 15.000 гледачи, со импресивна игра го совлада Бразил, четврт – финалистот од последната Олимпијада, со резултат од 31:16 (17:7) во првиот натпревар на првенството.

Уште од првата минута Франција покажа дека е еден од главните фаворити за освојување на златниот медал.

Одбраната на Франција беше гранитна и непробојна за Бразилскиот напад. Кога Бразилците ќе изработеа шут кон голот на Франција, тука беа одлично расположените француските голмани, Омејер и Жерард кои имаа над 50% на одбранети шутеви. Жерард беше прогласен за играч на натпреварот.

Овој натпревар ни покажа дека ќе гледаме доста чести напади 7 на 6 на овој шампионат. Најдобри стрелци на натпреварот беа Порт од францускиот состав со 6 постигнати гола и Толедо од бразилскиот состав со 5 постигнати гола.